Chceš ušetriť až pár niekoľko tisíc Eur za rok? Šetriť sa dá všade a hlavne v domácnosti.
Najviac energie sa v domácnosti spotrebuje vo forme tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody.
Nemálo peňazí však stojí aj elektrina potrebná na chod domácnosti – na varenie, pranie, osvetlenie, umývanie riadu, vysávanie a na prevádzku spotrebnej elektroniky.
Každý z nás určite zaznamenal v poslednej dobe nárast cien všetkých druhov energie. Je zrejmé, že tieto výdavky tvoria nemalú časť rodinného rozpočtu. Čoraz viac si začíname uvedomovať, akú má teplo, voda, či elektrická energia skutočnú hodnotu.
Ceny energií sú (možno) ešte stále nižšie ako v okolitých krajinách, už teraz tvoria výdavky na energiu v priemernej rodine 15 – 20 % z príjmov domácnosti.
Elektronika a spotrebiče
Kupuj len energeticky efektívne spotrebiče, pretože malé rozdiely v spotrebe elektriny sa rokmi nahromadia do veľkých súm (najviac ušetríš pri chladničkách a mrazničkách).
Nedávaj chladničku vedľa tepelného zdroja, pretože ak stojí chladnička alebo mraznička vedľa radiátora, sporáka atď…, spotrebúva oveľa viac elektriny. Ak už nemáš inú možnosť, daj medzi ne izoláciu. (Pri každom stupni °C navyše spotrebuje chladnička asi o 4% viac elektriny).
Pravidelne rozmrazuj mrazničku, pretože ak sa už vytvorí vrstva ľadu, začne silno stúpať spotreba elektriny.
Rýchlo tvoriaci sa ľad a námraza prezrádza priepustnosť dverí, preto nezabudni skontrolovať aj tesnenie.
Kúp si rozvodku s vypínačom, pretože pohotovostný režim pre hi-fi systém, televízor či DVD spotrebuje ročne množstvo elektriny. Odborníci napríklad vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu. Ak zapojíš viaceré zariadenia do rozdvojky s vypínačom, pomôžeš sebe aj životnému prostrediu.
Nabíjačka, na ktorú nie je pripojený mobil či tablet ďalej spotrebúva elektrinu a mení ju na teplo (môžeš vyskúšať).
Využi časovo nastaviteľný prepínač, ktorý si nastavíš tak, aby cez deň pracoval a v noci spal.
Vypínaj počítač, pretože aj keď na ňom nerobíš, stále pohlcuje až 70% energie. Takže aj cez kratšie prestávky je lepšie ho vypínať.
Nevyváraj a nepredpieraj. Väčšina baktérií zmizne už pri 60°C + na rozdiel od vyváracieho režimu pri tejto teplote ušetríš 50% elektriny. Často postačí aj 30 alebo 40 stupňov, takže predpieranie môžeš vynechať.
Vždy naplň práčku úplne. Práčka naplnená 1 ponožkou spotrebuje rovnako veľa energie ako úplne plná.
Nekupuj prístroje na baterky. Elektrické holiace strojčeky a zubné kefky s priamym sieťovým pripojením spotrebujú (v konečnom finančnom dôsledku) podstatne menej ako prístroje na baterky.
Používaj žehličku s automatickým vypínaním. Ušetríš peniaze za elektrinu a zvýšiš bezpečnosť.
Ak žehlíš presušenú alebo, naopak, veľmi vlhkú bielizeň, spotrebuješ až o 40% viac energie.
Ukladaj do chladničky len vychladnuté potraviny. Ak je jedlo teplejšie ako teplota v miestnosti, nechaj ho najprv vychladnúť.
Medzi jednotlivými potravinami v chladničke nechaj miesto, aby mohol medzi nimi vzduch prúdiť.
Dbaj na to, aby nič nebránilo prúdeniu vzduchu v zadnej časti chladničky, kde je umiestnená mreža kondenzátora.
Ak má práčka program voľby polovičného množstva bielizne, využívaj ho (ušetríte aj vodu aj elektrickú energiu).
Varenie a pečenie
Pri pečení pozoruj jedlo zvonku, pretože pri každom otvorení dvierok na sporáku uniká asi 20%.
Nepreháňaj to s jej chladením. Ideálna teplota v chladničke je 7°C.
Var na plyne. Je to lacnejšie a šetríte tým prírodu. Straty energie sú vďaka priamemu spaľovaniu viditeľne menšie a plyn sa ľahšie reguluje.
Využi všetko teplo. Hoci je to často napísané v recepte, väčšinou je predhriatie rúry zbytočné (výnimka: špeciálne cesto). Keď ju vypneš pár minút pred dopečením, využiješ zvyšok tepla bez míňania elektriny.
Používaj pokrievku, pretože pokrievka na hrnci zníži spotrebu energie až o 75%. Tlakové hrnce ušetria ďalších 50 %.
Vodu na cestoviny nechaj zovrieť v rýchlovarnej kanvici. Ak varíš na sporáku, nechaj najprv vodu zovrieť v kanvici a potom ju vlej do hrnca.
Toastuj. Keď nebudeš ohrievať staré pečivo v rúre, ale na nádstavci na toastovači, ušetríš až 70% energie.
Pouvažuj nad sklokeramickou doskou. Je úspornejšia ako klasická elektrická platnička. Najúspornejšie sú indukčné varné dosky.
Var v takom veľkom hrnci, ktorý pokryje platničku. Príliš veľký hrniec varenie predĺži, príliš malý hrniec zas vyplytvá energiu, ktorá sa premení na teplo a v skutočnosti neohrieva hrniec ale miestnosť.
Var a dus (zeleninu a iné jedlá) v malom množstve vody. Urýchliš prípravu a znížiš spotrebu.
Malé porcie jedla ohrievaj v mikrovlnke. Ušetríš čas a peniaze.
Teplo a vykurovanie
Súčasná spotreba tepla na vykurovanie 1 m2 je napríklad 2-3x viac ako v severských krajinách, ktoré sa nachádzajú v chladnejšom klimatickom pásme. Preto je potrebné už teraz sa zamýšľať ako energiu čo najlepšie a najefektívnejšie využívať. V tejto neľahkej ekonomickej situácii, v ktorej sa väčšina slovenských domácností momentálne nachádza, je otázka šetrenia energiou na mieste, avšak dostupných informácii je v tejto oblasti stále nedostatok. Stále viac a viac ľudí sa začína zaujímať o energetické poradenstvo, hľadajú možnosti, ako nestratiť zo svojej úrovne komfortu a zároveň platiť za energiu menej.
Keď si dlhšie preč, vytiahni chladničku zo zásuvky a odneste zvyšok jej obsahu k susedom (dá sa to spojiť s rozmrazovaním).
Poriadne zaizoluj tepelné potrubia v nevykúrených miestnostiach ako napríklad v pivnici.
Využi reflexná fóliu (stojí pár korún) a daj ju za radiátor alebo kachle. Fólia tak odrazí späť do miestnosti až 90% tepla. Ročne môže ušetriť až niekoľko stovák.
Kontroluj radiátory = pravidelne odvzdušňuj radiátory.
Ak máš vlastné kúrenie, kontroluj efektivitu obehového čerpadla.
Reguluj kúrenie. Znížiš teplotu v izbe o 1°C = ušetríš až 6% energie. Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18-20°C, v kuchyni 16-18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C.
Používaj klímu s rozumom, pretože len malá klimatizačná jednotka pre 1 miestnosť má spotrebu až 1.000 wattov, čo je 6x viac, ako veľký stojanový ventilátor.
Nainštaluj si programovateľný termostat. Ten dokáže nastaviť teplotu presne podľa tvojho gusta: večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu.
Vetraj krátko a efektívne. Pri vetraní najprv vypni kúrenie (radiátor) a dokorán otvor okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasné kúrenie = obrovské plytvanie.
Porozmýšľaj nad slnečnou energiou a zariadeniami na výrobu teplej vody či elektriny. Vieš, že 1,5 m2 plochy teplovodného kolektoru na osobu pokryje ročne viac než polovicu spotreby?
Zaizoluj dom/byt poriadne, pretože dobrá izolácia vonkajších stien, podkrovia a pivnice môže ušetriť viac ako 50% nákladov na kúrenie.
Používaj závesy a rolety hneď ako sa zotmie, zatiahnite ich. Ak nezakrývajú radiátor, znížia sa dosť významne straty teplom.
Máš veľký dom? Nevykuruj celý dom, ak sa zdržiavate len na 1 poschodí. Ušetríš tým 50% energie na vykurovanie.
Utesni okenné škáry a ušetríš až 6-10% vykurovacích nákladov. Škáry sa dajú utesniť izolačnými penami, páskou alebo tesniacim profilom, ktoré bežne dostať v obchodoch.
Neutesnené vchodové dvere sú príčinou vysokých tepelných strát. Ak si nemôžeš dovoliť vymeniť ich za tesné, použi hrubší záves alebo škáry jednoducho utesnite podobne ako v prípade okien.
„Odstrihni' záclonu. Záclona dlhá až po zem vyzerá síce veľmi efektne, ale ak zakrýva radiátor, bráni šíreniu tepla do miestnosti.
Voda a jej úspora
Sprchuj sa (namiesto kúpeľa). Ohrev teplej vody spotrebuje v domácnosti najviac energie. Preto je lepšia sprcha ako plná vaňa vody.
Pri šampónovaní či mydlení vypni sprchu (vodu).
Skontroluj (a vymeň ak treba) poškodené tesnenie na vodovodných batériách. Kvapkajúcim kohútikom odtečie až 170 litrov vody za mesiac (10 kvapiek za minútu).
Na WC namontuj úsporné splachovacie zariadenie, ktoré umožňuje dva stupne splachovania (malá a veľká potreba).
Nenechávaj dlhodobo tiecť a zbytočne odtekať teplú vodu (napr. pri umývaní zubov).
Neumývaj riady pod trvale tečúcou vodou.
Používaj moderné a úsporné pákové batérie, ktoré uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty vody a ušetria až 40 % vody.
Osvetlenie
Používaj úsporné žiarovky alebo LED svetelné zdroje, pretože vydržia niekoľkonásobne dlhšie a ušetria až 80% elektriny (pretože niektoré úsporné žiarovky obsahujú rizikové látky, nepatria do bežného odpadu).
Obyčajné žiarovky používaj len do WC, kúpeľne a pivnice, pretože extrémne plytvajú energiou. Až 90% unikne vo forme tepla. Použi ich iba tam, kde sa zdržiavaš krátko. Na obytné miestnosti využi LED žiarovky.
Zhasínaj svetlo, keď nie si v miestnosti (chodby, predsiene…), pretože osvetlenie spotrebuje až 10% celkovej elektriny v domácnosti.
Ďalšie „zlepšováky'
Keď potrebuješ držať v chlade len malé množstvo potravín, zvládneš to často aj bez chladničky ( v zime).
Prádlo suš na slnku a čerstvom vzduchu, nie v sušičoch bielizne, pretože sú nezmyselnými žrútmi energie. V štvorčlennej domácnosti spotrebujú až 480 kilowatt hodín elektriny. Prádlo je teda oveľa lepšie vyvesiť na čerstvý vzduch.
❤ Stiahni si ebook 55 tipov ako ušetriť v domácnosti stovky eur vo verzii pre tlač vo vysokom rozlíšení:
_____ _